Kamaləddin Qafarov: “Azərbaycan-Gürcüstan əməkdaşlıq əlaqələri yeni sahələri əhatə edəcək”
“Azərbaycan dövlətinin qonşu ölkələrlə bağlı həyata keçirdiyi siyasətində Gürcüstanla münasibətlər hər zaman xüsusi diqqət mərkəzində olub. Birmənalı şəkildə deyə bilərik ki, hazırda ölkəmizin enerji resurslarının Avropa bazarlarına çatdırılmasında, eyni zamanda, Şərqdən Qərbə gedən yüklərin daşınmasında Gürcüstan mühüm tranzit ölkə kimi çıxış edir”.
Bu sözləri mətbuata verdiyi açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Kamaləddin Qafarov deyib.
Deputat bildirib ki, Azərbaycanla Gürcüstanı təkcə iqtisadi amillər deyil, həm də tarixi köklər birləşdirir. “Ölkələrimiz və xalqlarımız arasında olan dostluq və mehriban qonşuluq əlaqələrinin qədim tarixi var və iki ölkə bu gün bir-biriləri üçün həm də mühüm strateji tərəfdaşdır. Bu strateji tərəfdaşlığın inkişafı və genişləndirilməsi daim hər iki ölkənin rəhbərlərinin diqqət mərkəzində saxladıqları məsələdir. Bu baxımdan Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidzenin martın 16-da ölkəmizə səfəri də mühüm əhəmiyyət kəsb edir.”
K.Qafarov Azərbaycan ilə Gürcüstanın bir-birilərini bütün beynəlxalq təşkilatlarda dəstəkləmələrinin vacib göstərici olduğunu qeyd edib: “Cənab Prezident İlham Əliyevin martın 16-da mətbuata bəyanatla etdiyi çıxışında Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərini səciyyələndirən bir çox mühüm məqamlara dair açıqlamalar yer alıb. O cümlədən, dövlətimizin başçısı bildirib ki, həm Azərbaycan, həm də Gürcüstan bütün dövrlərdə bir-birilərinin suverenliyini, ərazi bütövlüyünü, sərhədlərin toxunulmazlığını dəstəkləyən açıqlamalar vermiş, müvafiq beynəlxalq təşkilatlarda səsvermə zamanı bir-birini dəstəkləmişlər. Prezidentimiz xüsusi olaraq vurğulayıb ki, heç bir ölkənin suveren ərazisi zor gücü ilə dəyişdirilə bilməz. Beynəlxalq hüququn normaları bütün ölkələr üçün əsas olmalıdır və burada heç bir ayrı-seçkilik ola bilməz. BMT Nizamnaməsi hər bir ölkənin özünü müdafiə etmək hüququnu tanıyıb və Azərbaycan da məhz bu hüquqdan istifadə edərək 2020-ci ildə ərazi bütövlüyünü bərpa etmişdir. Dövlət başçımızın dediyi kimi, Azərbaycan uzun illər ərzində işğaldan əziyyət çəkmiş, öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etmiş ölkə kimi çox yaxşı bilir ki, beynəlxalq hüququn normaları bəzi hallarda güc tətbiq etməklə bərpa olunur. Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də qarşılıqlı dəstək təcrübəsi var. BMT Baş Assambleyasının 2020-ci, 2021-ci və 2022-ci ildə keçirilmiş sessiyalarında “Abxaziya (Gürcüstan) və Cənubi Osetiyadan (Gürcüstan) məcburi köçkün və qaçqınların vəziyyəti barədə” qətnamələrə dair səsvermə zamanı Azərbaycan sözügedən sənədin lehinə səs verib. Əlbəttə ki, beynəlxalq təşkilatlarda Azərbaycan və Gürcüstanın bir-birilərinə verdikləri dəstək ölkələrimiz arasında əlaqələrin genişlənməsinə və inkişafına misilsiz töhfə verir.”
K.Qafarov Azərbaycan və Gürcüstanın birgə layihələrdə yer almaqla Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında önəmli rol oynadıqlarını vurğulayaraq, bu amilin ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi baxımından xüsusi önəm kəsb etdiyini bildirib: “Cənab Prezident İlham Əliyevin öz çıxışında qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında olan dostluq və əməkdaşlıq əlaqələri bu gün Avropanın enerji təhlükəsizliyinə böyük töhfələr verir. Məlumdur ki, bu gün beynəlxalq aləmdə formalaşan geosiyasi vəziyyətin fonunda enerji təhlükəsizliyi məsələləri təkcə Avropa İttifaqı üçün deyil, bütün ölkələr üçün ön plana çıxır. Bu gün ölkələrimizi energetika sahəsində ənənəvi istiqamətlərdən başqa, “Yaşıl enerji dəhlizi” layihəsi də birləşdirir. Bu sahədə Gürcüstan və Azərbaycan Avropa ölkələri ilə sıx əməkdaşlıq edir və yaxın aylarda bu layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırması hazır olacaq. Ondan sonra konkret işlərə start veriləcək. “Yaşıl enerji dəhlizi”, enerji kabeli inşa edilməsi bütün tərəfdaş ölkələrin enerji təhlükəsizliyini daha da gücləndirəcək” .